خشن استقلال داورزنی استقلال پرسپولیس

خشن: استقلال داورزنی استقلال پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی غافلگیری امپراطور در روز بیستم!

در شرایطی که بازار ارز در ٢٠ روز ابتدایی سال‌جاری جولانگاه قیمت‌ها و نرخ‌های اوج و متفاوت دلار شده است بود و این ارز بر بازار حکمرانی می‌کرد، به یکباره دولت با

غافلگیری امپراطور در روز بیستم!

غافلگیری امپراطور در روز بیستم!

عبارات مهم : ایران

در شرایطی که بازار ارز در ٢٠ روز ابتدایی امسال جولانگاه قیمت ها و قیمت های اوج و متفاوت دلار شده است بود و این ارز بر بازار حکمرانی می کرد، به یکباره دولت با تصمیم اعلام یکسان سازی قیمت ارز، بازار و تمام مخاطبان ارزی را غافلگیر کرد. بازار ارز کشور عزیزمان ایران در ٢١ فروردین ١٣٩٧ از قیمت های متفاوت این ارز آمریکایی پاک خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که بازار ارز روزهای پرالتهابی را پشت سر گذاشت و رکوردهای بالایی به ثبت رساند و مخاطبان ارزی قیمت ٦٠٠٠ تومان و بالاتر را تجربه کردند، اعلام معاون اول مدیر جمهوری نشان از سقوط یکباره دلار تا ٢٠٠٠ تومان دارد. آنطور که جهانگیری اعلام کرد براساس تصمیمی که دولت اتخاذ کرده است از امروز (سه شنبه) ۲۱ فروردین ماه ۱۳۹۷ دلار در بازار کشور عزیزمان ایران تک نرخی می شود و تمامی متقاضیان و مصرف کنندگان، این ارز را باید با قیمت ٤٢٠٠ تومان دریافت کنند.

معاون اول مدیر جمهوری تاکید کرد که دیگر هیچ نرخی جهت دلار غیر از ۴۲۰۰ تومان به رسمیت آشنا نمی شود و قاچاق محسوب خواهد شد.

غافلگیری امپراطور در روز بیستم!

بر این اساس تمامی فعالان اقتصادی و تمامی گروه هایی که پیش از این از ارز مبادله ای استفاده می کردند و تمامی کسانی که از بازار آزاد ارز مورد نیاز خود را تامین می کردند، در مجموع دلار را به طور یکسان با قیمت ٤٢٠٠ از طریق صرافی ها و بانک ها و در مجموع کانال های توزیع کننده ارز دریافت خواهند کرد.

این در حالی است که تاکنون بازار ارز به طور رسمی دارای دو قیمت بود؛ نرخی که در مرکز مبادلات ارزی هر روز از سوی بانک مرکزی اعلام می شد و جهت دلار تا بیش از ۳٧٠٠ تومان پیش رفته بود و در سوی دیگر بازار آزاد ارز واقع شده است است که صرافی ها عرضه کنندگان مهم به مردم بودند و این قیمت جهت ٢٠ روز اول امسال از ٥٠٠٠ تومان عبور کرد و حتی تا امروز به ٦١٥٠ رسید. در این شرایط اختلاف بین دلار آزاد و مبادله ای در آخرین قیمت گذاری ها به حدود ٢٤٠٠ تومان رسید که این شکاف عامل ایجاد رانت بزرگی در بازار ارز شده است بود و طی سال های گذشته همواره چندنرخی بودن ارز مورد انتقاد کارشناسان و مسئولان قرار داشت.

در شرایطی که بازار ارز در ٢٠ روز ابتدایی سال‌جاری جولانگاه قیمت‌ها و نرخ‌های اوج و متفاوت دلار شده است بود و این ارز بر بازار حکمرانی می‌کرد، به یکباره دولت با

تاریخچه یکسان سازی قیمت ارز در بازار کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که در دهه ۱۳۷۰ بانک مرکزی دست به یکسان سازی قیمت ارز زد که در آن وقت دلار به حدود ۱۷۵ تومان رسیده بود. ولی یکسان سازی موفقی نبود و در ادامه مجددا چندنرخی شد تا اینکه در اوایل دهه ۱۳۸۰ بار دیگر یکسان سازی قیمت ارز با قیمت ۸۰۰ تومان اجرایی شد که جهت مدتی دوام داشت ولی با توجه به مهیا نبودن زمینه های مورد نیاز دوباره بساط ارز چندنرخی در بازار ارزی پهن شد. این در شرایطی است که در اوایل دهه ۱۳۹۰ بار دیگر بازار ارز کشور عزیزمان ایران سه قیمت رسمی داشت؛ ارز مبادله ای، ارز بازار آزاد و دلار ۱۲۲۶ که محمود بهمنی – مدیر کل یانک مرکزی دولت دهم – آن را به بازار ارز آورد ولی در ادامه این قیمت از بین بردن شد و عملا بازار دونرخی ادامه داد.

در چند سال اخیر دولت یازدهم و در ادامه دوازدهم بارها بر نشانه یکسان سازی قیمت ارز تاکید کرد و البته مدیر کل بانک مرکزی اعتقاد بود که با اجرایی شدن برجام و ایجاد شرایط مورد نیاز از جمله گسترش روابط بانکی و توسعه روابط کارگزاری بانک ها، بانک مرکزی به اجرای سیاست یکسان سازی قیمت ارز دست خواهد زد.

گرچه وعده سیف جهت شش ماه بعد از اجرایی شدن برجام بود ولی به هر حال مهیا نشدن آنچه که ضرورت یکسان سازی قیمت ارز بود، این وعده را تا به امروز با خود آورد تا اینکه در نهایت ارز تک نرخی شد و با این شرایط روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، روز نهایی ارز چندنرخی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران اعلام شد.

غافلگیری امپراطور در روز بیستم!

واژه های کلیدی: ایران | بازار | مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs