خشن استقلال داورزنی استقلال پرسپولیس

خشن: استقلال داورزنی استقلال پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته‌ای

خبرگزاری رویترز با اشاره به برکناری وزیرامورخارجه آمریکا گزارش داد: اکنون تردیدها نسبت به آینده توافق هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته است هرچند هن

تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته‌ای

تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته ای

عبارات مهم : ایران

خبرگزاری رویترز با اشاره به برکناری وزیرامورخارجه آمریکا گزارش داد: اکنون تردیدها نسبت به آینده توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته است هرچند هنوز نمی توان گفت انتصاب مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه چه تاثیری می تواند بر توافق داشته باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، با مطرح شدن نام مایک پمپئو جهت وزارت امور خارجه آمریکا، نگرانی ها راجع به آینده توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یافته هست. هرچند مشخص نیست که چنین اتفاقی چگونه می تواند بر این توافق تاثیر بگذارد چراکه تنها صدایی که در دولت دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا به حساب می آید، صدای خود اوست.

تصمیم ترامپ جهت انتصاب مدیر شرکت اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به جای رکس تیلرسون، وزیرامورخارجه پیشین به این معنی است که یک جنگ طلب ضدایرانی که به عنوان یک عضو کنگره به شدت با توافق هسته ای سال 2015، مخالف بود، اکنون در راس دیپلماسی آمریکا خواهد بود که جهت تقویت و حتی شاید حفظ آن تلاش می کرد.

مقامات پیشین آمریکا و مقامات کنونی اروپا هنوز نتوانسته اند ارزیابی کنند که این عوض کردن چگونه می تواند بر مذاکرات میان آمریکا و سه قدرت اروپایی یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان که دیگر طرف های توافق هستند، تاثیر خواهد گذاشت.

برخی می گویند که واشنگتن با پمپئو به عنوان وزیرامورخارجه رویکردی سخت گیرانه تر اتخاذ خواهد کرد و اروپایی ها جهت دادن امتیاز تحت فشار بیشتری خواهند بود. این در حالی است که بعضی دیگر معتقدند که نظر های وی راجع به توافق هسته ای مشخص است و ممکن است که او جهت نفوذ در ترامپ جهت حفظ در توافق گزینه بهتری باشد.

مقامات انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا قرار است روز پنجشنبه با یکدیگر در برلین دیدار و راجع به توافق هسته ای گفت وگو کنند.

ریچارد نفیو یک مقام پیشین کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا که در دوران اوباما در حوزه کشور عزیزمان ایران فعالیت می کرد، گفت: هر مقامی که در حال حاضر با اروپایی ها مذاکره کند، به طور قطع از پمپئو درخواست های تهاجمی تری دریافت خواهد کرد.

رئیس جمهور ترامپ روز سه شنبه همزمان با برکنار کردن تیلرسون گفت که توافق هسته ای یکی از اختلافات مهم او با وزیرامورخارجه اش بوده است.

وی در اینباره گفت: من فکر می کنم که توافق وحشتناکی است ولی از نظر او خوب بود.

ترامپ در 12 ژانویه به قدرت های اروپایی نیز اولتیماتوم داد که اگر آن ها آن چه وی نقاط ضعف توافق می داند را اصلاح نکنند، واشنگتن دیگر تحریم های کشور عزیزمان ایران را تعلیق نخواهد کرد که به معنی خروج آمریکا از این توافق خواهد بود.

هدف مهم توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و قدرت های جهانی این بود که این کشور در ازای برطرف تحریم های بین المللی برنامه هسته ای خود را محدود کند ولی ترامپ سه نقطه ضعف در این توافق می بیند؛ عدم پیگیری به برنامه موشکی بالستیک ایران، شروطی که تحت آن بازرسان بین المللی می توانند سایت های مشکوک هسته ای کشور عزیزمان ایران را دیدار کنند و بندهای موسوم به غروب که به موجب آن محدودیت های هسته ای کشور عزیزمان ایران بعد از 10 سال منقضی می شوند. وی خواهان تقویت این بخش های توافق است تا آمریکا در آن باقی بماند.

به گزارش رویترز، دیگر مقامات اروپایی و مقامات پیشین آمریکا می گویند که در صورت روی کار آمدن پمپئو به عنوان وزیرامورخارجه این اتفاق ممکن است تاثیر مبهم تری روی مذاکرات داشته باشد و اینکه در هر صورت نظر های ترامپ مهم تر است.

یک دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود، در اینباره گفت: تمام تلاش ما این است که بسته پیشنهادی معتبری را ارائه دهیم که قابل عرضه به ترامپ باشد. در اینجا نظر وی مهم است.

اگرچه پمپئو زمانی که عضو کنگره بود، یک مخالف سرسخت برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) به شمار می آمد، در ژانویه 2017 در دفاع از خود جهت انتصاب به عنوان مدیر شرکت سیا نظر هایش را تندتر کرد.

یک مقام ارشد پیشین آمریکا تصریح کرد: پمپئو یک جنگ طلب علیه کشور عزیزمان ایران بود. هرچند برداشت من این است که او نمی خواهد توافق از بین برود.

بسیاری از مشاوران امنیت ملی ارشد ترامپ از جمله تیلرسون استدلال می کردند که آمریکا با توافق هسته ای بهتر است تا اینکه از آن خارج شود. این رویکرد به خاص روز سه شنبه از سوی فرمانده ارتش آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی نمایان شد که گفت ماندن در توافق هسته ای به نفع آمریکا است.

مقامات پیشین آمریکا همچنین بر این باورند که با توجه به نزدیک شدن دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی راجع به برنامه هسته ای پیونگ یانگ ممکن است واشنگتن موضع خود در قبال توافق هسته ای را بازبینی کند.

دیپلمات های اروپایی امیدوارند که پمپئو فرصتی باشد که می تواند نفوذ بیشتری در ترامپ در مقایسه با تیلرسون داشته باشد، کسی که در خصوص کشور عزیزمان ایران و دیگر پرسشها با ترامپ اختلاف نظر داشت.

یک دیپلمات اروپایی در اینباره اظهار کرد: اگر پمپئو به این اندازه جنگ طلب باشد بنابراین واقعیت این است که قرار است سیاست های ترامپ تایید شود.

تاثیر برکناری وزیر امور خارجه آمریکا بر توافق هسته‌ای

واژه های کلیدی: ایران | توافق | ایرانی | آمریکا | ایرانی | دولت دونالد ترامپ | وزارت امور خارجه آمریکا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs